اشنایی با جیسون Json و ساختار آن

JSON کوتاه‌شده‌ی عبارت «Javascript Object Notation» به معنی «نشان‌گذاری شیء جاوااسکریپت» است. جیسون شیوه‌ای است که با کمک آن اشیا و اطلاعات برنامه‌نویسی به متن قابل پردازش توسط رایانه و قابل فهم برای انسان تبدیل می‌شوند.در این مقاله میخواهیم با جیسون و ساختار آن آشنا شویم.(در بروز رسانی جدید دوره ویدئویی جاوا اسکریپت به صورت کامل با json به صورت پروژه محور آشنا شده ایم.).

Json

نکته‌ مهم در این شیوه قابلیت فهم آسان توسط انسان است که در دیگر شیوه‌ها مانند XML کمتر به آن توجه شده است.همان گونه که از نام JSON مشخص است، جاوااسکریپت به صورت پیش‌فرض می‌تواند رشته‌های JSON را پردازش و آن‌ها را ایجاد کند. افزون بر جاوااسکریپت، تقریبا تمام زبان‌های برنامه نویسی متداول با کمک کتابخانه‌های جانبی از JSON پشتیبانی می‌کنند.

برای ساخت عبارت‌های JSON چند قانون ساده وجود دارد:

  • عبارت‌های JSON باید میان آکولاد «{}» قرار بگیرند.
  • اعضای شیء با علامت ویرگول«,» از هم جدا می‌شوند
  • برای تعریف یک عضو در یک شیء JSON، ابتدا «نام عضو» سپس دونقطه«:» و در پایان «مقدار» نوشته می‌شود
  • مقدار می‌تواند یکی از انواع «عدد»، «رشته»، «بولی»، «آرایه»، «شیء» و «نال» را بپذیرد. سایر انواع داده باید به صورتی دیگر ذخیره شوند
  • انواع رشته‌ای باید داخل دو گیومه «”» قرار بگیرند
  • بسته به زبان مبدا و مقصد انواع داده‌ی دیگری نیز ممکن است قابل پذیرش باشند.

در اینجا ۳ کلید name و color و year داریم که هرکدام مقدار مربوط به خودشون رو دارن و با گذاشتن دونقطه(:) در جلوشون مشخص میشه. این مقدارها میتوانند از هرنوعی باشند (string, integer, object, array, …).

در مثال زیر کدی رو نوشتیم که در آن از یک array به عنوان مقدار استفاده شده است:

یا نوشتن به صورت یک آبجکت:

در طول دوره آموزش جاوااسکریپت ما به صورت کامل با جیسون و استفاده از اون در قالبهای مختلف آشنا شده ایم.میتوانید با مراجعه به این لینک از این آموزش ها استفاده کنید.

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است