مسیری که برای فرانت اند دولوپر شدن لازم است طی کنید

در این مقاله به بررسی راه یک فرانت اند دولوپر و مسیری که باید برای تبدیل شدن به یک فرانت اند دولوپر خوب را طی کنید بررسی خواهیم کرد .اگر شما تازه به دنیای برنامه نویسی وارد شده اید و نمیدانید فرانت اند دولوپر چیست و اصلا این کلمات برایتان خیلی سنگین و نامفهوم هستند نگران نباشید !! چون در ادامه به اینکه فرانت اند دولوپر چه کسی است میپردازیم .

مسیری که برای فرانت اند دولوپر شدن لازم است طی کنید(2018)
مسیری که برای فرانت اند دولوپر شدن لازم است طی کنید(2018)

فرانت اند

اگر بخواهیم خیلی ساده و روان توضیح دهیم , وب سایت برای ساختن نیاز به 3 تا شخص دارد . طراح رابط کاربری و تجربه کاربری وبسایت , فرانت اند کار , بک اند کار .

طراح رابط کاربری و تجربه کاربری : شخص و یا اشخاصی که به طراحی ظاهر وبسایت با اصول خاص و راحتی کاربر و تعامل با وبسایت را آسان تر میکنند را طراح رابط کاربری و تجربه کاربری میگویند . (در زبان انگلیسی به این شخص یا اشخاص UI/UX Designer نیز میگویند.)

فرانت اند دولوپر : به تعریف خیلی ساده فرانت اند کار ها قسمت کاربری یا همان کلاینت را در دست دارند و هرچیزی که شما میبینید از یک صفحه وبسایت حاصل زحمات طراح و فرانت اند کار است و هرچیزی را که نمیبینید (کد ها و پیکربندی و کار هایی که برای سرور انجام میشود) کار بک اند کار است .

این افراد با زبان های : جاوا اسکریپت , اچ تی ام ال , سی اس اس سرو کار دارند که البته فقط همین نیست و امروزه فرانت اند گسترده تر و قدرتمند تر شده است .

بک اند دولوپر : بک اند کار ها سمت سرور سایت را دست گرفته و آن را راه اندازی میکنند و اغلب با زبان های : php , asp.net , python , Ruby , Node.js کار میکنند . (البته همه این ها نه بلکه یکی از آن هارا با لوازم جانبی مورد نیار آن برای برنامه نویسی سرور بکار میگیرند.)

مسیری که برای فرانت اند دولوپر شدن لازم است طی کنید(2018)

در ابتدا باید اشاره کنم که همیشه و در هرجای مسیر از راهی که طی میکنید آپدیت و بروز باشید !!

این نکته بسیار مهم است . چون تکنولوژی به سرعت در حال رشد است  و  هر لحظه در این جهان پر هیاهو تغییراتی رخ میدهد و همینطور در شغل ها زندگی روزمره و…

برای مثال : فرانت اند در گذشته به قدری که الان قدرتمند هست نبوده ولی الان فرانت اند دولوپر ها میتوانند اپلیکیشن اندرویدی یا IOS بسازند و یا یک برنامه دسکتاپ .

فرانت اند و جاوا اسکریپت به قدری رشد کرده اند که حتی سمت سرور را با جاوا اسکریپت میتوان نوشت . (Node.js) و البته لازم به ذکر است که محبوب ترین زبان برنامه نویسی دنیا جاوا اسکریپت است .

گذشته از بیسیک ها و لازمه های ابتدایی فرانت اند که html css javascript هستند , در این مقاله کمی فراتر رفته و تکنولوژی های بسیار محبوب و خوبی که در سال جدید کمک بسیاری برای کیفیت و پرفرمنس به ما میکنند را بررسی خواهیم کرد .

فریمورک ها و کتابخانه ها

ری اکت

این فریمورک توسط شرکت فیسبوک ساخته شده است و در پروژه های آن شرکت مثل : واتس آپ و اینستاگرام نیز بکار برده شده . (پس میتوان گفت مطمئن است). این فریمورک تقریبا ۳ یا ۴ سال است که متولد شده و نمیشود گفت که جدید است .

لازم به ذکر است که این فریمورک یکی از محبوب ترین فریمورک های گیت هاب با ۸۶ هزار ستاره است .

انگولار

انگولار فریمورک گوگل است و دولوپر های گوگل آن را توسعه داده اند . و همینطور در برنامه های AdWords و Google Fiber استفاده شده است . این فریمورک در گیت هاب ۳۲ هزار ستاره و بیش از ۱۰۰۰ تا ایشیو دارد .(issue)

شما میتوانید بررسی دقیق این دو فریمورک را در این لینک مطالعه کنید .

ویو (Vue)

این فریمورک در سال 2014 ریلیز شد و برای ساختن رابط کاربری مثل فریمورک های بالا است و همچنان در حال محبوب شدن است و هر روز به محبوبیت آن اضافه میشود . (82 ستاره در گیت هاب)

سازنده این فریمورک Evan است که یکی از مهندسان شرکت گوگل بوده است و پروژه هایی با انگولار نیز اجرا کرده است . و بالاخره فریمورک خودش که Vue (ویو) نام دارد را ساخته است .

ویو و ری اکت هر دو کامپوننت بیس (Component Based) هستند و هردو از ویرچوال دام (Virtual DOM) استفاده میکنند . (نظر من : بنظر میرسد که توسعه دهندگان ویو راه ری اکت را دنبال کرده و محبوبیت بسیاری پیدا کردند).

ماژول باندلر ها

یکی از مشکلاتی که فرانت اند دولوپر ها با آن مواجه میشوند حجم فایل های پروژه و تعداد آن هاست که خداروشکر با ماژول باندلر ها این مشکل حل شده است .

کار ماژول باندلر ها به این صورت است : برای مثال شما 10 فایل جاوا اسکریپت دارید که شاید به صورت ماژولار نوشته اید و دوست دارید آن ها را ادغام کنید . (یکی کردن)

ماژول باندلر ها همین کار را برای شما انجام میدهند و به اصطلاح به آن باندل کردن میگویند .

وب پک (Webpack)

وب پک یک ماژول باندلر  اپن سورس بسیار عالی و همه کاره است که برای نصب و راه اندازی آن نیاز به نصب نود جی اس دارید (Node.js) برای خروجی گرفتن از این دوراه میتوانید استفاده کنید :

CLI : که از طریق کامند لاین است .

Config : پیکربندی برای باندل کردن و گرفتن خروجی که با استفاده از یک فایل پیکربندی به نام webpack.config.js استفاده میشود .

Parcel

Parcel نیز یک ماژول باندلر بسیار سریع و جالب است اما به پای وب پک نمیرسد چرا که وب پک قدرتمند تر و محبوب تر است . ولی این ماژول باندلر نیز پتانسیل جایگاه فعلی وب پک را دارد چرا که پوینت های مثبت آن بسیار جالب است .

این ماژول باندلر خیلی سریع است و احتیاج به هیچ کانفیگی ندارد .

یکی از امکانات آن اتوماتیک ترنسفرم(Automatic transforms) است که برای این امکان از Babel, PostCSS,PostHTML استفاده میکند (البته اگر نیاز شد)

وبسایت رسمی

بررسی دقیق تر توسط عکس زیر برای تبدیل شدن به یک فرانت اند دولوپر ماهر :

مسیری که برای فرانت اند دولوپر شدن لازم است طی کنید(2018)
دقت کنید که این مسیر برای فرانت اند دولوپر ها در سال 2018 است و بتازگی با شروع سال جدید نوشته شده است .

مقالات مرتبط :

منابع جدید برای توسعه دهندگان وب

مقایسه فریمورک های مدرن جاوا اسکریپت

مقایسه پیش پردازنده های سی اس اس (Less,Sass)

بهترین پیش پردازنده های سی اس اس در سال 2018

علی

سلام من علی هستم یکی از نویسنده های کدفرند و به وب و دنیای اینترنت شدیدا علاقه دارم .

همه مطالب این نویسنده