تغییرات نسخه جدید بوت استرپ و بررسی آن

تغییرات نسخه جدید بوت استرپ و بررسی آن‌ : بوت‌استرپ مجموعه‌ای برای ساخت ظاهری وب سایت‌ها و برنامه‌های وب است. بوت‌استرپ شامل تمپلت‌های طراحی اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس محور برای typography، فرمها، دکمه‌ها، نمودارها، اجزاء راهبری و دیگر اجزاء رابط کاربری و الحاقات اختیاری (JavaScript Extensions)، می‌باشد. بوت‌استرپ محبوب‌ترین پروژه در GitHubاست که توسط NASA و MSNBC و دیگر سایتهای مطرح استفاده شده است. و البته لازم به ذکر است که تقریبا ۳.۵ ٪ وبسایت های کل اینترنت با بوت استرپ ساخته شده است .

و در این مقاله به بررسی نسخه جدید آن که به تازگی نیز ارایه شده است میپردازیم …

تغییرات نسخه جدید بوت استرپ و بررسی آن
تغییرات نسخه جدید بوت استرپ و بررسی آن

تغییرات نسخه جدید بوت استرپ و بررسی آن‌

۱ –  در این نسخه از بوت استرپ شما با استفاده از Sass میتوانید تا بجای Less،(لازم به ذکر است که بوت استرپ در نسخه های قدیمی تر از پری پروسسور لس استفاده میکرده) کدهای استایل خود را به این صورت کامپایل و شخصی‌سازی نمایید. که این امکان در بوت استرپ نسخه ۳ وجود نداشته بود و به تازگی در این نسخه ارایه شده است . (و شما میتوانید از فایل های گرانت آن برای کامپایل سس  استفاده کنید ولی قبل از آن نیاز دارید که Node و Grunt را نصب کنید).

۲ – به صورت دیفالت از فلکس باکس استفاده شده و کلهم ساپورت IE 8 را نیز بیخیال شده اند پس بهتر میتوان تکنیک های سی اس اس را بکار گرفت . ولی هنوز بوت استرپ IE 9 را ساپورت میکند . (که البته اختیاری است شما میتوانید آن را استفاده و یا استفاده نکنید چون اینترنت اکسپلورر ۹ در ساپورت آن مشکل دارد)

۳ – بوت استرپ از Normalize.css برای ریست کردن استایل های پیشفرض مرورگر ها استفاده میکرد که در این نسخه جدید (۴) از فایلی به نام Reboot برای ری ست کردن استایل ها استفاده میکند که شما میتوانید آن را در گیتهاب ببینید.

۵ – در Bootstrap جدید، مجموعه‌ی پنل‌ها و wellها به یک ساختار جامع‌تر به نام Cards تبدیل گشته‌اند. این مجموعه به عنوان یک container محتویات که هم قابل انعطاف و هم قابل توسعه است معرفی شده است. همانطور که در اسناد مربوط به این مجموعه مشاهده می‌کنید، چندین مجموعه مانند list box‌ها و thumbnailها نیز در Card قرار گرفته‌اند. در این مجموعه، optionهای متفاوتی برای header و footer، و یا حالات متفاوت قرارگیری محتوا، حالت‌های مختلف back ground در نظر گرفته شده است.

۶ – در بوت استرپ تقریبا همه چیز را کاستومایز وسفارشی سازی میتوانید بکنید مثل :

 • Colors
 • Options (Flex Box, transitions, rounded, shadows, etc.)
 • Spacing
 • Body (defaults)
 • Link Styles
 • Grid Breakpoints
 • Grid Containers
 • Grid Columns
 • Typography
 • Components
 • Tables
 • و …

۷ – اگر شما میخواستید از جیکویری ۲.۰ استفاده کنید ولی برای ساپورت IE 8  میترسیدید وقت آن است که از جیکویری۲ که سریعتر و بهتر و امکانات بیشتری نسبت به قبل دارد استفاده کنید .

۸ – در این نسخه فایل های جاوا اسکریپتی بهبود پیدا کرده و با es6 نوشته شده اند و با Babel نیز کامپایل شده است .

۹ –  در نسخه ۴ از بوت استرپ بر اساس Rem فونت سایز ها و تایپوگرافی ها انجام میشود و شاید دوست داشته باشید بدانید که هنوز استفاده از px و em را دور ننداخته اند و میتوانید از آن نیز استفاده کنید .

۱۰ – بوت استرپ نسخه ۳ 123kb بود ولی نسخه ۴ آن 88kb است .

نتیجه

در این مقاله به بررسی مهم ترین تغییرات در نسخه جدید بوت استرپ پرداختیم و در آینده ای بسیار نزدیک آموزش بوت استرپ ۴ را نیز در کدفرند مشاهده خواهیم کرد .کلهم : اگر هنوز بوت استرپ ۴ را استفاده نکرده اید سریعا دست به کار شوید و آن را یادبگیرید و بکارببندید . تا از امکانات بسیار خوب آن لذت ببرید .

علی

سلام من علی هستم یکی از نویسنده های کدفرند و به وب و دنیای اینترنت شدیدا علاقه دارم .

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است