WebVr چیست؟ همه چیز درباره وب وی آر

اکثر مواقع زمانی که صحبت از VR می شود  ذهنمان به سمت گجت های مانند گوگل دی دریم (Google Daydream) و Oculus Rift میرود.اما WebVR، همانطور که از نام آن پیداست، این تجربیات را برای هر چیزی با یک مرورگر به ارمغان می آورد،این مسئله بسیار سرگرم کننده است چراکه بدون نیاز به سخت افزارهای اضافی آن را به سادگی نصب و اجرا کرد.در این مقاله ما می خواهیم بدانیم WebVr چیست؟

WebVr چیست؟

نخست تعریف کلی VR

واقعیت مجازی (virtual reality) یا به اختصار ، VR ، همانطور که از نامش بر می آید عبارتست از فناوری شبیه سازی “واقعیت” یا به بیان دیگر، ایجاد محیط مجازی پردازش شده توسط یک رایانه با هدف القای حس حظور کاربر در محیط یاد شده. بینایی، اصلی ترین و اولین حس درگیر در هر تجربه واقعیت مجازی است. بدیهی است هرچه تعداد حواس درگیر و کیفیت تعامل با محیط مجازی بیشتر باشد، “شبیه سازی واقعیت” به شکلی باورپذیرتر انجام خواهد شد.

با پیشرفت فناوری تولید نمایشگرها و پردازشگرهای گرافیکی در دهه اخیر و به دنبال آن، امکان شبیه سازی بصری و ساخت محیط های سه بعدی و تعامل با آن، شاهد ظهور اولین نسل از دستگاه های واقعیت مجازی هستیم. شاکله ی کلی نسل اول عبارتست از دو عدسی و یک یا دو نمایشگر که در فاصله مناسبی از هم قرار دارند و کاربر، با نگاه کردن از درون عدسی ها به نمایشگر،با میدان دیدی نزدیک به میدان دید واقعی، حس بینایی خود را تنها به تصویر نمایش داده شده اختصاص می دهد.

WebVr چیست؟

WebVr چیست؟

امروزه نرم افزار های تحت وب به موازات نرم افزار های موبایل عمل می کنند اگر چه این نرم افزار ها برای اجرا به اینترنت نیاز دارند، اما گاهی اوقات عملکرد آن ها فراتر از حد انتظار نیز هست. مهمترین ویژگی نرم افزار های تحت وب فراسکویی بودن آن هاست. به کارگیری فناوری های وب در توسعه برنامه های واقعیت مجازی می تواند نقش مهمی در گسترش آن داشته باشد.

WebVR یک JavaScript API آزمایشی است که دستگاههای واقعیت مجازی را پشتیبانی می کند. مانند HTC Vive, Oculus Rift or Google Cardboard در مرورگر وب.این API با این اهداف طراحی شده است:

 1. تشخیص دستگاههای واقعیت مجازی دردسترس
 2. دانستن قابلیت های دستگاهها
 3. نظرسنجی درباره جایگاه و جهت دستگاهها
 4. نمایش تصاویر در دستگاه با نرخ فریم مناسب

طراحی WebVr

WebVR API برخی از رابط های جدید که به برنامه های کاربردی وب، برای محتوای کنونی در واقعیت مجازی با استفاده از WebGL و تنظیمات مخصوص به خود را می دهد، پشتیبانی نمی کند. API برای طی مراحل مشخصی طراحی شده است، که بسیار به Web API های دیگر شباهت دارد.

 1. درخواست لیستی از دستگاههای VR در دسترس
 2. بررسی اینکه آیا دستگاههای مورد نظر، نیازهای برنامه های کاربردی را پشتیبانی میکند
 3. اگر این طور بود، نرم افزار VR را به کاربر تبلیغ می کند
 4. کاربر می تواند با یک حرکت، وارد مد VR شود
 5. درخواست بخش VR برای ارائه محتوا
 6. ایجاد یک حلقه رندر که فریم های گرافیکی را در دستگاه VR نمایش می دهد
 7. ادامه تولید فریم تا زمانی که کاربر نشان می دهد که آنها مایل به خروج از حالت VR
 8. پایان مرحله VR

WebVR همچنان به یک نسخه مرورگر خاص با API فعال در صفحه تنظیمات خاصی متکی است که اکثر کاربران قادر به پیدا کردن آن نیستند. در حال حاضر WebVR ، در Firefox Nightly Build و custom build Chrome پشتیبانی می شود.

کدفرند

کدفرند محلی برای کسانی است که علاقه به برنامه‌ نویسی راه اندازی کسب و کار اینترنتی شخصی دارند،ما در این جا دور هم جمع شده ایم تا از جدیدترین مباحث برنامه نویسی و تازه های فناوری اطلاعات بنویسیم.

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است