وب معنایی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

Semantic Web یا وب معنایی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟ : در این مقاله زندگی نامه مختصری از تیم برنرزلی خالق جهان وب و مفاهیم وب معنایی را بررسی خواهیم کرد .

Semantic Web یا وب معنایی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

تیم برنرزلی کیست؟

عکس تیم برنزرلی

تیم برنرزلی(نام کامل به انگلیسی : Sir Timothy John Berners-Lee) متولد 8 ژوئن 1955 است و رئیس کنسرسیوم جهانی وب (w3c) و یکی از استاد های دانشگاه MIT است .وی در یکی دوسال اخیر جایزه تورینگ را از انجمن ماشین های حسابگر دریافت کرد.به عقیده تیم برنرزلی وب همانند انسان ها از 20 سالگی به مرحله شکوفایی خودش میرسد و ما هنوز از توانایی های وب استفاده نکرده ایم .

Semantic Web یا وب معنایی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

سمنتیک وب (Semantic Web) یا همان وب معنایی به چه معناست؟

در قدیم که هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ نبوده (یا حد اقل بوده ولی کاربرد چندان زیادی نداشته ویا به تکامل نرسیده) وبسایت ها با کمک الگوریتم ها و موتور های جستجو گر به درخواست های کاربران میرسیدند . و وب برای انسان ها نوشته میشد نه برای ماشین ها .

تیم در ابتدا چشم انداز وب معنایی را اینگونه توصیف کرد :

من رؤیایی دارم برای وب که در آن کامپیوترها توانایی تحلیل تمام داده‌های روی وب، مثل محتوا، پیوندها و تراکنش‌های بین مردم و کامپیوترها را دارند. یک وب معنایی، که این امر را ممکن می‌سازد، فعلاً در حال ظهور است، اما زمانی که کامل شود، روال‌های روزانه تجارت، بروکراسی و زندگی روزمره ما توسط گفتگوی بین ماشین‌ها انجام می‌شود. عامل‌های هوشمند بین مردم برای دوره ای که نهایتاً این امر محقق شود تبلیغ می‌کنند.

ولی الان که دوره هوش مصنوعی و ماشین هاست وب معنایی نه تنها برای انسان ها قابل درک بلکه برای ماشین ها نیز قابل درک است . ولی نه به آن صورتی که برای انسان ها قابل درک است . (درک ماشین با درک انسان تفاوت دارد)

وب معنایی برای ماشین :

برای مثال شناختن اینکه در این صفحه یک عکس وجود دارد . (ماشین از طریق تگ img که در صفحه اچ تی ام ال نوشته شده میفهمد)

و اما برای انسان :

انسان با دیدن یک عکس میفهمد که این المنت یک عکس است .بنابرین ماشین‌ها می‌توانند بسیاری از کارهای خسته کننده شامل پیداکردن، ترکیب کردن و اقدام بر اساس اطلاعات بر روی وب را انجام دهند.

بله ! وب معنایی ماشین هارا بکار میگیرد تا به دستورات و خواسته های کاربران پاسخ دهد . (ولی مستلزم منابع اطلاعاتی است که وب معنایی را رعایت کرده باشند)

چرا باید از آن استفاده کرد؟

از سال 2007 که وب معنایی روی کار آمد و روز به روز زندگی انسان ها با ماشین ها و تکنولوژی گره میخورد دیگر جای وبسایت های قدیمی و بدون قانون های جدید و استاندارد ها در سطح اینترنت نیست .چون موتور های جستجو گر این نوع وبسایت هارا حذف و یا نامعتبر میداند .

نتیجه گیری

استفاده از المنت ها و معنایی کردن وبسایت خیلی به پیشرفت ما در کسب و کارمان و یا پیشرفت اعتباری وبسایت کمک میکند . پس با رعایت قوانین امروزی وب و بکارگیری مهارت های برنامه نویسی معنایی وب میتوانید بهتر و بهتر پیش بروید .در مقاله بعدی از همین سری مقاله به بررسی المنت ها و چگونگی کد زدن معنایی در وب میپردازیم .

مقالات بیشتر طراحی وب در کدفرند

علی

سلام من علی هستم یکی از نویسنده های کدفرند و به وب و دنیای اینترنت شدیدا علاقه دارم .

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است