نکات مهم برای دانشجویانی که قصد دارند برنامه نویس شوند

اگر به عنوان دانشجو در حال تحصیل در مقاطع مختلف حوزه مهندسی نرم افزار هستید یا در دوره های برنامه نویسی آنلاین و حضوری شرکت کرده اید و قصد دارید تبدیل به یک برنامه نویس موفق شوید توصیه میکنم این مقاله را آخر به صورت کامل مطالعه کنید،در طول این مقاله شما با تجربیات و توصیه های برنامه نویس های موفق آشنا خواهید شد که دارای نکات مهم و اساسی درباره علم برنامه نویسی است نکات مهم که در ادامه آمده‌اند مخصوص دانشجویان نیست و هر کسی که کدنویسی می‌کند می‌تواند از آنها برای موفقیت در شغل خود بهره ببرد.

1.دور شدن از تفکرات منفی

بهترین راه برای بالا بردن مهارت خود این است که از خطاها و اشتباهات‌تان درس بگیرید و آنها را برطرف سازید. وقتی می‌توانید خوشبینانه به موضوعی نگاه کنید و آن را حل کنید، بی‌دلیل با فکر‌های بد و منفی ذهن خود را خسته نکنید.اما واقعیت امر آن است که برای موفقیت در حرفهٔ برنامه‌نویسی گریزی از تبعیت از مشکلات و خطاهای کلیشه‌ی نیست!

2.به شغلتان اعتیاد پیدا نکنید

برنامه‌نویسان همواره به عنوان معتادان شغلی شناخته‌ می‌شوند و به گونه‌ای به شغل خود اعتیاد پیدا می‌کنند که نمی‌توانند از آن دل بکنند و تمام وقت خود را با آن سپری خواهند کرد که این موضوع سلامتی را به خطر می‌اندازد.تعادل مناسبی را بین کار و زندگی بیابید که شامل تفریحاتی بدون کامپیوتر، سپری کردن اوقات با دوستان و خانواده و مقدار کافی استراحت باشد. به یاد داشته باشید که برنامه‌نویسانی که خستگی زیادی تحمل میکنند، بیشترین اشتباهات را مرتکب می‌شوند.

3.دقت به جزئیات کوچک 

برنامه‌نویسی کلاً درباره‌ٔ جزئیات است؛ لذا به آنها توجه کنید. مدیریت جزئیات کدهایتان، کلید بخشی از موفقیت‌تان خواهد بود. لذا از کوچکترین خطاها هم نگذرید و آنها را دنبال کنید. تصور کنید که ساعت‌ها به دنبال مکان ویرگولی یا سمی کالن که در هنگام برنامه‌نویسی فراموش کرده‌اید بگردید؛ این‌ کار واقعاً هر برنامه‌نویسی را خسته می‌کند!

4.پیغام های خطا را نادیده نگیرید

نگاه‌های اجمالی و سرسری بدون دقت‌نظر به پیغام‌های خطا، عادت بد اکثر برنامه‌نویسان است. زمان بیشتری را برای مشاهده و جستجوی پیغام‌های خطا سپری کنید و به آنچه این پیغام‌ها می‌خواهند بازگو کنند، پی ببرید. آنگاه عادت می‌کنید که به راحتی هر نوع خطایی را در برنامه‌های خود پیدا کنید.

5.تمامی کدها بی‌عیب نیستند

هدف هر کدی، نوشتن برنامه‌هایی با کارایی و اثربخشی بالا است اما به این معنا نیست که تمام کدها بی‌عیب و نقص هستند و یا باید بی‌عیب و نقص باشند. بعضی اوقات زمان اجرای یک پروژه بسیار مهم‌تر از نوشتن برنامه‌ای با گرافیک زیبا و منحصر به فرد است. به عبارت دیگر، شما نیاز دارید تمام شرایط را بسنجید و تشخیص دهید که دقیقاً چه زمانی نیاز به ایده‌های جدید و خارق‌العاده است.

6.انتقادپذیر باشید

کدهای شما همواره مورد انتقاد قرار خواهند گرفت؛ خواه شما دانشجوی تازه‌کاری باشید و یا یک برنامه‌نویس حرفه‌ای. از آنچه که شما به عنوان انتقاد می‌پندارید، به راحتی می‌توان حس منفی دریافت کرد اما هرچه زودتر باید این عادت بد را ترک کنید و با آغوش باز از انتقادات استقبال کنید.در بسیاری از مواقع، افرادی که شما و کارهایتان را مورد انتقاد قرار می‌دهند، ممکن است اصلاً برنامه‌نویس نباشند و آنچه را که شما انجام داده‌اید درک نکنند. لذا انتقادپذیر باشید و خودتان را برای تغییرات لازم آماده کنید.

7.از قدرت منابع آنلاین استفاده کنید

اینترنت مکانی شگفت‌انگیز است که هر وقت شما به آن نیاز داشته‌ باشید، در دسترس‌تان خواهد بود. زمانی که درگیر موضوعی در برنامه‌نویسی هستید، به راحتی می‌توانید از اینترنت کمک بگیرید و مهم نیست آن موضوع چه باشد.تعداد زیادی انجمن همچون استک اورفلو و یا حتی گوگل وجود دارد که شما کافی است مسئله خود را در آنها مطرح کرده و پاسخ‌تان را در سریع‌ترین زمان ممکن از سایر برنامه‌نویسان دریافت کنید. یکی از این جوامع را انتخاب کرده و در آن عضو شوید و مانند یک کاربر فعال در آن به فعالیت بپردازید و مطمئن باشید که هرگز پشیمان نخواهید شد.(ما در کدفرند دوره های رایگان شروع برنامه نویسی و طراحی وب آماده کرده ایم که می توانید از این دوره ها نیز استفاده کنید).

8.ابزار درست را انتخاب کنید

چندین ابزار مهم وجود دارد که برنامه‌نویسان در شغل خود به آنها نیاز خواهند داشت؛ لذا آشنایی با نحوهٔ کار با آنها حائز اهمیت است که از آن جمله می‌توان به ابزارهای بیلد، کامپایلر، ویرایشگرهای متن و … اشاره کرد.علاوه بر این، آشنایی با نحوهٔ کار با سیستم‌هایی نظیر Git و SVN که به عنوان سیستم‌های ورژن کنترل مطرح شناخته می‌شوند، امروزه به یک باید برای هر دولوپری تبدیل شده است.

کدفرند

کدفرند محلی برای کسانی است که علاقه به برنامه‌ نویسی راه اندازی کسب و کار اینترنتی شخصی دارند،ما در این جا دور هم جمع شده ایم تا از جدیدترین مباحث برنامه نویسی و تازه های فناوری اطلاعات بنویسیم.

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است