دوره بازاریابی محتوا : تاثیر داستان سرایی در تولید محتوا

در ادامه دوره بازاریابی محتوا امروز میخواهیم با تاثیر داستان سرایی در تولید محتوا (Storytelling in content production) آشنا شویم.یکی از راه‌های موفقیت که میتوان در بازاریابی محتوا از آن استفاده کرد داستان ‌سرایی است،منظور از داستان سرای چیست؟زمانی که مشتری تصمیم به خرید می گیرد، داستان ها می توانند اطلاعات مهمی را انتقال بدهند. داستان ها می توانند تصمیم گیری مشتری را شکل داده و تجربه برند را نیز شکل بدهند. با ظهور رسانه های اجتماعی ارتباط مشتری با مشتری مانند فیس بوک و توییتر، داستان ها نقش فعال تری گرفته اند. داستان ها ابزاری قوی برای شکل دهی به فرآیند شناختی مشتری، فراخوانی مجدد تصویر برند هستند، اما این روش داستان سرایی به نسبت در بازاریابی دیجیتال کمتر شناخته شده است.

دوره

شما باید در حین تولید محتوا، در نظر داشته باشید که وظیفه شما، نوشتن داستانی است که کمی خط داستانی آن متفاوت بوده و قرار است که به مخاطبانتان کمک کند. به همین منظور شما میتوانید:

برای تولید محتوای خود از مردم بهره ببرید: کارمندان و همچنین متخصصانی که شما را دنبال میکنند، بهترین منبع محتوا برای شما به حساب میآیند و شما میتوانید داستان آنها را به نام خودشان منتشر کرده تا همه از تجارب آنها هم مطلع ببردند.

از مشتریان خود بخواهید که درگیر بازاریابی محتوا شوند: شما میتوانید از مشتریان خود بخواهید که در تولید محتوا شما مشارکت کرده و به عنوان یک نمونه موردی در وبالگتان مطرح گردند.

شما میتوانید به سبک روزنامه‌نگار ها پرسوناهای خود را شناسایی کرده و رفتار آنها را دریابید: در درجه اول لازم نیست آنها را به چشم پرسونا ببینید و کافیست اطالعات عادی چون اسم، سن، محل زندگی و غیره را از او دریافت کنید. همیشه باید در نظر بگیرید که پرسونا مورد نظر شما ممکن است به شما اطمینان نکرده و به بعضی از سوالات شما در همان لحظه پاسخ ندهد. پس باید کمی صبور باشید. هیچ وقت از پاسخ چرا ها گذر نکنید، زیرا دقیقا همان مواردی هستند که برای شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

صفحه اول وبسایت شما، صفحه‌ی اول روزنامه به‌حساب می‌آید :

این سوال باید همیشه در ذهن شما باشد که در یک وبسایت چه چیزی برای من وجود دارد؟ با طرح این سوال دقیقا متوجه میشوید که باید چگونه صفحه اول وبسایت خودتان را طرح ریزی کنید تا مخاطب بتواند به عنوان یک تازه وارد، شما را شناخته و هدف شما، که کمک به اوست را درک کند. فراموش نکنید که خیلی از تکنیکهای روزنامه نگاری میتواند به شما کمک کرده و در موفقیت وبسایتتان سهیم باشد. ولی اول از همه باید استراتژی محتوایی خود را برانداز کنید و دریابید که چه تکنیکهایی به کار شما میآید.

مطلب مرتبط:تمامی مقالات مربوط به بازاریابی و تولید محتوا

عوامل موفقیت در داستان سرایی

1.شناسایی ماموریت برند:

برای شروع داستان، نیاز دارید بدانید چشم اندازی را که دنبال می کنید، چیست؟ فارغ از سودآوری و انتفاع که طبیعتا هر بنگاه اقتصادی و کسب وکاری آن را دنبال می کند، چرا شرکت شما وجود دارد؟ برند شما چه چیزی را قرار است نشان دهد؟ هدف عمومی فراتر از امور مالی، پایه و زمینه ای است که شما می توانید ارتباط با مشتریان را ساخته و به توسعه ارتباطات عمیق تر با آنها بپردازید. Honest Tea مثال کامل از برندی است که به طور صحیح ماموریت خود را درک و از آن برای ارتباط با مشتریان خود استفاده می کند. تولید نوشیدنی با مزه ای فوق العاده. Honest Tea با در نظر گرفتن سلامت و محیط زیست در رابطه با مصرف کنندگان، با آنها ارتباط برقرار کرده و به طور صریح و شفاف از چگونگی بهره مندی و دستیابی به منابع و فراهم کردن محصول برای آنها می گوید. اگر یک دلیل قدرتمند برای «بودن» دارید، پس روایت برند شما با مشتریان تان می تواند شکل گرفته و به ارتباط منجر خواهد شود و البته برای آنها در جهت مسیری که منتهی به خرید می شود، الهام بخش خواهد بود.

2.قابل اعتماد، راستگو و صادق بودن:

ریشه کردن در هر داستان شگفت انگیزی، یک احساس قوی از صداقت و شفافیت با خود دارد. اما آن چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. در حقیقت سال ها با ارسال پیام ها و داستان های سازگار برای رسیدن به نقطه ای که شما را قابل اعتماد و راستگو بدانند زمان می برد. وقتی یک بنگاه ماموریت هایش را درک می کند، به آن می چسبد. این تعهد به این معنا نیست که نمی تواند آن را دستخوش تغییر قرار دهد، اما در هر مرحله ای که هستید، باید ثبات و تداوم (سازگار) داشته باشید. در طی مراحل، تغییر دادن پیام یا متنوع ساختن آن منجر به سردرگمی مخاطبان شده و آنها را به سمت برندهایی هدایت می کند که بتوانند شناخت دقیق تر و بهتری از آنها داشته باشند. مطمئناً برند برای انطباق نیاز به ماندن در صحنه دارد، اما چشم پوشی از هویت برند می تواند صرفاً به خاطر تناسب، به صداقت شما صدمه زده و برند را از مسیر اعتماد خارج کند. هر وقت می خواهید یک تغییر اساسی در پیام اصلی برندتان ایجاد کنید، مطئن شوید که اتفاقی با برنامه است که دلیل آن سازمان و مشتریانش هستند. با توجه به مطالعات انجام شده توسط کوهن و ولف، ماندن دیزنی به عنوان یکی از معتبرترین برندهای جهان شگفتی نیست. روایت دیزنی از زمان تأسیس (تقریباً از 100 سال پیش)، سازگار و باثبات مانده است و ریشه در ارزش های اصلی خود با محوریت خلق تجربیات جادویی دوانده؛ تلاشی که مشتریان به وضوح به آن توجه داشته و در موفقیت مستمر دیزنی منعکس شده است.

3.رعایت اصول یک داستان خوب

موفقیت هر داستانی متکی بر یک سری اصول نوشتاری قدرتمند است. یک داستان جذاب واقعی باید ساده بوده و دربرگیرنده آغاز، میانه و پایان باشد. در زمینه تبلیغات اجتماعی، برندتان باید از اصول مشابه پیروی کند. صرف نظر از نوع تبلیغ، تبلیغ باید شروعی قوی داشته باشد که بتواند توجه مخاطبان را جلب کرده، موقعیت ایجاد کرده وآنها را تحریک به ماندن و فکر کردن کند. وسط تبلیغ خود را با یک مشکل و درگیری که نیاز به حل و فصل دارد و چگونگی رفع آن، مطرح کنید. تحقیقات انجام شده توسط میلوارد براون بیان می کند داستان هایی که به وضوح وظایف یک برند را الزام آور، باورکردنی و جدایی ناپذیر نشان می دهند در طرح داستان بسیار مؤثر هستند. درست مثل یک فیلم و داستان خوب، یک تبلیغ تأثیرگذار باید یک شگفتی ایجاد کرده و مردم را با اشتیاق زیاد رها کند.

در طول این دوره ما با بخش های مختلف در بازاریابی محتوا آشنا خواهیم شد پس با ما همراه باشید تا تبدیل به یک متخصص تولید محتوا شوید.

محمد‌رضا رمضانی

محمد‌رضا رمضانی هستم،به تازگی با تیم کدفرند اشنا شدم و خیلی خوشحالم در یک جمع صمیمی هستم،به تولید محتوا و بازاریابی محتوا علاقه مندم

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است