پیج رنک چیست و چند راهکار برای حضور در صفحه اول گوگل

پیج رنک چیست و چند راهکار برای حضور در صفحه اول گوگل : گوگل برای تعیین اهمیت صفحات از پیج رنک استفاده میکند که یکی از فاکتورهای اصلی برای رتبه بندی نتایج گوگل است.پیج رنک (Page Rank) توسط بنیانگذاران گوگل Larry Page و Sergey Brin در استنفورد مطرح شد. و در واقع اصطلاح پیج رنک نیز از اسم لری پیج گرفته شده است.

پیج رنک چیست و چند راهکار برای حضور در صفحه اول گوگل
پیج رنک چیست و چند راهکار برای حضور در صفحه اول گوگل

پیج رنک چیست و چند راهکار برای حضور در صفحه اول گوگل

پیج رنک چیست؟

پیج‌رنک یا رتبه صفحه (به انگلیسی: PageRank) به فناوری گفته می‌شود که بر پایه آن موتورهای جستجو همانند گوگل، بینگ و.. وب‌گاه‌هایی که به هدف جستجوگر نزدیکترند را در رده‌های بالاتری نسبت به دیگران قرار می‌دهد. اصطلاح انگلیسی این مفهوم به دنبال لری پیج نویسنده اولیه این الگوریتم و از مؤسسین اولیه گوگل نام گذاری شده‌است. به این روش کاربرانی که کلمه ویژه‌ای را جستجو می‌کنند می‌توانند ابتدا وب‌گاه‌هایی را ببینند که هم به خواسته آن‌ها نزدیکتر است و هم بازدید بیشتری داشته‌است.

مفهومی ساده تر

پیج رنک حاصل تجزیه و تحلیل لینک های ورودی است و بین ۰ تا ۱۰ نمره گذاری میشود .اگر وبسایت های زیادی لینک وبسایت شما را داده باشند شما پیج رنکتان بهتر میشود و هرچه وبسایتی نمره اش به ۱۰ نزدیک تر باشد بهتر است . (البته بغیر از وبسایت هایی مثل فیسبوک,گوگل,ویکی پدیا هیچ وبسایت نیست که نمره اش ۱۰ باشد).

جعل پیج رنک

چند وقت پیش کسانی برای بالا بردن پیج رنکشان از گوگل بمب و تبادل لینک استفاده میکردند برای بالا بردن پیج رنک سایت هایشان ولی گوگل از این کار باخبر شد و جلوی آن را گرفت .

چگونه؟

گوگل یک الگوریتمی ساخت که وبسایت هایی که لینک های غیر مرتبط و بیهوده داشتند را رتبه بدی بهشان میداد .

چگونه از پیج رنک سایت یا وبلاگ خود مطلع شویم؟

بهترین توصیه ای که می شود در این خصوص کرد، استفاده از نوار ابزار (تولبار) گوگل است که به صورت پلاگین هایی بر روی مرورگرهای مختلف قابل نصب است،مثلا مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم امکانات خوبی در این خصوص در اختیارتان می گذارند؛ استفاده از ابزارهای وبلاگی نیز در صورتی که در بارگذاری صفحه خللی ایجاد نکنند و لینک های غیر استاندارد (پنهانی و تبلیغاتی) در خود نداشته باشند، می تواند انتخاب دوم باشد.

چگونه پیج رنک را بالا ببریم؟

شما میتوانید با بالا بردن کیفیت محصول و یا کارتان بازدید کنندگان بیشتری جذب کنید و یا تبلیغات رایج در سطح وب .البته فراموش نکنید که استاندارد های کدنویسی استفاده از متا تگ های مناسب و کلمات کلیدی درست باعث میشود پیج رنک بهتری داشته باشید.

چند توصیه برای بهتر کردن پیج رنک :

  • از معرفی وبسایت های قدرتمند و بهتر از شما نترسید.
  • با مطالب خاص و وبسایتی زیبا کاربران را جذب کنید.
  • کاربران نباید بلافاصله وبسایت شما را ترک کنند آنها را جذب کنید.

علی

سلام من علی هستم یکی از نویسنده های کدفرند و به وب و دنیای اینترنت شدیدا علاقه دارم .

همه مطالب این نویسنده