اتصال به Mysql در برنامه نویسی اندروید،بخش دوم

در بخش دوم آموزش اتصال به دیتابیس مای اس کیو ال در برنامه نویسی اندروید در این پست میخواهیم با نحوه اتصال برنامه اندروید به دیتابیسی که در آموزش قبلی ساختیم آشنا شویم.در جلسه قبل با استفاده از php ارتباط بین دیتابیس را برقرار کردیم در این قسمت به ساخت رکورد می پردازیم که به دو روش می توانیم رکورد بسازیم یک با استفاده از wizard یا با استفاده از کد sql وارد دیتابیس قبلی که ساختیم شده (از قسمت پنل سمت چپ می توانید آن را انتخاب کنید) بعد از اینکه دیتابیس را انتخاب کردید وارد تب sql شده و کد زیر را قرار دهید.

برنامه نویسی اندروید

کد بالا یک جدول به نام products ایجاد می کند یک آیدی از نوع int (عددی) ایجاد می کند که کلید اصلی آن  auto_increment می باشد یک فیلد دیگر به نام name از نوع کارکتر ایجاد می شود که طول آن ۱۰۰ کارکتر و اینکه مقدار آن نباید خالی باشد. فیلد های از این نوع ساخته می شود سپس یک زمان برای هر فیلد استفاده می شود. حالا باید یک فایل php به نام create_product.php ایجاد کنید اگر یادتان باشد ما این کارها را در xammp انجام می دهیم پس فایل را در مسیر زیر ایجاد کنید و کد زیر را در آن قرار دهید.

در بالا ابتدا بررسی می شود که متد هایی که به این فایل post می شود شامل ورودی های name price و description هست یا خیر نتیجه کلی در اخر به صورت json برگردانده می شود در صورتی که سه ورود داشتیم و سه ورودی درست بودند مقادیر زیر برگشت داده خواهند شد.

در صورتی که مقدار ورودی کم باشد json به شکل زیر برگشت می کند.

در صورتی که خطای غیر منتظره اتفاق بیفتد

در کد php بالا بعد از دریافت،مقادیر ورودی در دیتابیس insert می شود از mysql_query برای insert در دیتابیس استفاده شده است.

JSON چیست؟

JSON سرنام واژگان JavaScript Object Notation یک استاندارد سبک، باز ، متنی و خوانا برای انسان جهت انتقال داده و جایگزینی برای xml است. قراردادهای مورد استفاده ی JSON برای تمامی برنامه نویسان از جمله برنامه نویس C، C++، Java، Python، Perl شناخته شده است که به شرح زیر می باشد:

 1. JSON مخفف JavaScript Object Notation است.
 2. فرمت آن برای اولین بار توسط Douglas Crockford معرفی شد.
 3. برای انسان خوانا بوده و ویژه ی انتقال داده طراحی شده است.
 4. از زبان اسکریپت نویسی JavaScript مشتق شده است.
 5. پسوند فایل های با فرمت جی سن .json می باشد.
 6. Media type این فرمت انتقال داده application/json است.
 7. شناسه ی متحدالشکل نوع (UTI) آن public.json است.
 8. دوره ویدئویی آنلاین و رایگان جاوا اسکریپ میتواند راهنمای خوبی برای درک json باشد.

موارد استفاده‌ی JSON

 • به هنگام نوشتن برنامه های تحت وب مبتنی بر جاوا اسکریپت که افزونه هایی برای مرورگر و وب سایت ها را شامل می شوند بکار می رود.
 • برای serialize کردن و انتقال داده های ساخت یافته از طریق اتصال شبکه بکار می رود.
 • عمدتا برای انتقال داده بین سرور و برنامه های تحت وب بکار می رود.
 • Web service ها و API ها از فرمت JSON برای ارائه ی داده های public بهره می گیرند.
 • تمامی زبان های برنامه نویسی روز از آن پشتیبانی می کنند.

ویژگی های JSON خواندن و نوشتن در آن آسان است. یک فرمت متنی تبادل داده سبک و کم حجم است. با اینکه از زبان JavaScript مشتق شده، از این زبان کاملا مستقل است و مفسر (parser) آن برای تمامی زبان ها موجود می باشد.در بخش سوم با موارد بیشتری آشنا خواهیم شد و به مرور یک برنامه اندروید کامل را در برنامه نویسی اندروید یادخواهیم گرفت.

کدفرند

کدفرند محلی برای کسانی است که علاقه به برنامه‌ نویسی راه اندازی کسب و کار اینترنتی شخصی دارند،ما در این جا دور هم جمع شده ایم تا از جدیدترین مباحث برنامه نویسی و تازه های فناوری اطلاعات بنویسیم.

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است