آموزش اتصال به دیتابیس Mysql در برنامه نویسی اندروید

در این سری از آموزش برنامه نویسی اندروید به آموزش اتصال به دیتابیس Mysql در برنامه نویسی اندروید می پردازیم این آموزش به درخواست کاربران دوره PHP مقدماتی آماده شده است.در این آموزش یاد می گیرد چگونه دیتابیس ایجاد کنید و به آن متصل شویم و در نهایت آنها را بخوانیم برای اینکه به آن متصل شویم به صورت معمول امکان پذیر نیست پس ما باید از یک واسط استفاده کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش اتصال به دیتابیس

ساخت دیتابیس

ابتدا کار ما باید یک دیتابیس ایجاد کنیم (این دیتابیس می تواند بروی سرور های مختلف توسط phpmyadmin ایجاد شود یا در صورتی که شما سرور شخصی دارید که بروی آن DirectAdmin یا Cpanel نصب شده است می توانید از طریق Wizard آن را ایجاد کنید) در اینجا چون افراد زیادی سرور شخصی ندارند ما این آموزش را با استفاده از xampp پیش می بریم(در این لینک به صورت کامل با نحوه نصب و راه‌اندازی زمپ آشنا شده ایم) پس پیش نیاز این آموزش نصب کردن xampp یا wamp یا مجازی ساز های از این دسته هستند پس ابتدای کار xampp را اجرا کنید و دو سرویس Apache و Mysql را اجرا کنید همانند شکل زیر.

آموزش اتصال به دیتابیس

سپس در بخش Mysql بروی Admin کلیک کنید سپس Phpmyadmin برای شما اجرا خواهد شد در سمت چپ صفحه بروی new کلیک کنید. 

سپس یک نام برای دیتابیس انخاب کرده و آن را در فیلد مورد نظر قرار داده و بروی Create کلیک کنید. تا اینجا یک دیتابیس خالی برای ما ایجاد شده است. فعلا تا همین جا کافی است بر می گردیم به کد های مربوط به اتصال به دیتابیس ابتدا یک فایل php در مسیر زیر ایجاد کنید نام فایل را برابر با db_config.php قرار دهید.

این مسیر نصبی xampp است در صورتی که آن را در جای دیگر نصب کرده باشید ممکن است فرق کند.بعد از اینکه فایل را ایجاد کردید کد های زیر را در آن قرار دهید.

B_PASSWORD : پسور مربوط به آن یوزر که در اینجا نباید چیزی در آن قرار دهید ولی در وب سرور پسوردی که برای یوزر خودتان قرار داده اید را در اینجا باید وارد کنید.
DB_DATABASE : نام دیتابیس که ما آن را برابر با  codefriend قرار دادیم.
DB_USER : می شود نام یوزر ما (که ما در xampp چیزی نساختیم و از Deafult آن که root باشد استفاده کردیم) دوستانی که بروی وب سرور کار می کنند باید نام یوزر خود را قرار دهند.
DB_SERVER : آی پی یا ادرس است که به طور معمول در xampp و وب سرور localhost قرار می گیرد.
همانطور که معلوم شد اینها اطالاعاتی هستند که در اتصال به دیتابیس به ما کمک خواهند کرد. حالا باید یک فایل php ایجاد کنیم تا connection را بررسی کند که آیا مقدار هایی که شما وارد کردید درست است یا نه پس یک فایل دیگر به نام db_connect.php در همان بخش قبلی درست می کنیم سپس کد زیر را در آن قرار دهید.(ما در طول دوره مقدماتی با define ها یا ثابت ها آشنا شده ایم.)

در کدهای بالا ما دو void اصلی داریم  که اولی مقدار connect را بررسی می کند که آیا اطلاعات سرور درست است یا خیر از require برای انتقال داده ها از فایل db_config به db_connect استفاده شده است. و از void دوم برای close برای بستن connection استفاده میکنیم.

حالا یک فایل به نام checkConnection.php ایجاد میکنیم برای مطمئن شدن از درست عمل کردن دیتابیس و کد زیر را قرار دهید.

حالا در صورتی که همه کار ها را درست انجام داده باشیم. پیام sucess و در غیر این صورت Error چاپ می شود. حالا url یا آدرس زیر را در مرورگر خود باز کنید.

تا به اینجا دیتابیس مورد نیاز را ساختیم،در آموزش بعدی و قسمت دوم این آمورش سراغ کدهای جاوا خواهیم رفت و نحوه اتصال دیتابیس به برنامه را یاد خواهیم گرفت.

کدفرند

کدفرند محلی برای کسانی است که علاقه به برنامه‌ نویسی راه اندازی کسب و کار اینترنتی شخصی دارند،ما در این جا دور هم جمع شده ایم تا از جدیدترین مباحث برنامه نویسی و تازه های فناوری اطلاعات بنویسیم.

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است