جدیدترین و محبوب ترین CMS ها در سال 2017

مقدمه

جدیدترین و محبوب ترین CMS ها در سال 2017 : در این مقاله ابتدا به معرفی سیستم های مدیریت محتوای وب میپردازیم (بعلاوه مزایا و معایب آن ها) و بعد به سراغ جدیدترین پلتفرم های مدیریت محتوا میرویم .

جدیدترین و محبوب ترین CMS ها در سال 2017
جدیدترین و محبوب ترین CMS ها در سال 2017

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوای وب که با نام اختصاری WCMS شناخته می‌شود ، یک سیستم نرم‌افزاری است که ابزارهای از پیش آماده‌ای برای نوشتن مطالب، درج تصاویر و پیوندها و به‌طور کلی مدیریت یک یا چند وب‌سایت دارد و به کاربران اجازه می‌دهد حتی با دانشی اندک در زمینۀ زبان‌های برنامه‌نویسی وب یا زبان‌های نشانه‌گذاری، محتوای وب‌سایت خود را به سادگی ایجاد و مدیریت کنند.

سیستم مدیریت محتوای وب به کاربران غیرفنی اجازه می‌دهد با کمی آموزش، وب‌سایت خود را تغییر دهند. این سیستم‌ها معمولاً نیاز به یک مدیر سیستم یا یک توسعه‌دهندۀ وب (برای راه‌اندازی و افزودن ویژگی‌ها) دارند، اما در درجۀ اول، ابزاری برای افراد غیرفنی به شمار می‌روند تا با استفاده از آن بتوانند وب‌سایت خود را نگهداری و مدیریت کنند.

بیشتر سیستم های مدیریت محتوا دارای ماژول ها و پلاگین هایی هستند که برای اداره وبسایت و کار های مختلف به کار گرفته میشوند.

مزایا سیستم های مدیریت محتوا

  • مدیریت بسیار آسان
  • هزینه کم
  • سفارشی سازی آسان
  • مدیریت گردش‌کار

مدیریت گردش کار چیست؟ سیستم‌های مدیریت محتوا امکان کنترل اینکه محتوا چگونه، چه وقت و توسط چه کسانی منتشر شود، فراهم می‌کنند. بعضی نیز به مدیران اجازه می‌دهند قوانینی برای مدیریت گردش‌کار وضع کنند که از طریق مجموعه‌ای از گام‌های موردنیاز برای هر کدام از وظایف، مدیران محتوا را راهنمایی می‌کند.

معایب سیستم های مدیریت محتوا

  • هزینه پیاده سازی : پیاده سازی در مقیاس بزرگتر ممکن است یک مقدار سخت تر باشد و نیازمند سخت افزار های خاص باشند و…
  • مسائل مربوط به رکود : سیستم های مدیریت محتوای بزرگتر ممکن است در شرایطی رکود را تجربه کنند : 1- بروز نبودن سخت افزار ها 2- درست بکار نگرفته شدن پایگاه داده 3- و مسایل مربوط به بارگزاری و…
  • هزینۀ نگهداری : گاهی اوقات ممکن است نگهداری از سیستم‌های مدیریت محتوا نیازمند به روزرسانی مجوز، ارتقا و نگهداری سخت‌افزاری باشد.

مهم ترین و محبوب ترین CMS ها

وردپرس : وردپرس در اوایل کار خود برای وبلاگ نویسی بسیار مناسب و ابزار های خوبی داشت ولی بعد ها به عنوان یک CMS

مدیریت محتوای متن باز تبدیل شد. این سیستم محتوای قدرتمند با استفاده از پلاگین ها و افزونه هایش معنا میشود و به عنوان مثال : اگر شما میخواهید یک وبسایت خرید فروش کالا و یا به اصطلاح (فروشگاهی) راه اندازی کنید  میتوانید از Woocommerce و یا Edd استفاده کنید .

جوملا : یکی از محبوبترین CMS ها است که از وردپرس پیچیده تر و سخت تر است و با زبان PHP نوشته شده است (متن باز است)و امکاناتی همچون : ارسال خبر از طریق RSS – تالار گفتگو – نظر سنجی – تقویم و پشتیبانی از زبان فارسی و… دارد و جالب است بدانید : نام جوملا گرفته شده از واژه‌ای در زبان سواحیلی است که به معنی «جملگی» یا «همگی» و همچنین «همگی باهم» است.

دروپال : یک سیستم مدیریت محتوای واقعا قدرتمند است که با زبان PHP نوشته شده و متن باز است و در سال 2017 با بیش از 1 میلیون و 300 هزار کاربر در حال پیشرفت است .

از این سیستم مدیریت محتوای قدرتمند وبلاگ نویسان و حتی کاخ سفید هم از دروپال 7 استفاده میکند . (منظور : برای هر نوع کاری واقعا جوابگو و بسیار خوب است ولی سخت تر از وردپرس و… است)

جمع بندی : اگر به دنبال راه اندازی کسب و کار کوچک و یا فروشگاهی هستید و یا اینکه یک وبلاگ نویس هستید پیشنهاد من همان وردپرس است . چون هم بسیار محبوب و قدرتمند است و هم جوابگو نیاز های شماست و در ایران نیز این سیستم مدیریت محتوا بسیار محبوب است و اگر به مشکلی برخوردید خیلی سریع میتوانید آن را حل کنید . و پلاگین ها و افزونه های متعدد آن باعث شده که هیچ دلیلی برای نه گفتن به این سیستم مدیریت محتوا نباشد .

جدیدترین سیستم های مدیریت محتوا

Squarespace

این سیستم مدیریت محتوا جز محبوبترین ها قرار دارد(شعارش : خوشگل بسازش است) وتقریبا قدیمی است و با وردپرس همزمان است (تقریبا) ولی این سیستم مدیریت محتوا اصلا متن باز نیست و این یعنی : شما نمیتوانید نرم افزار هایی را دانلود و روی سرور خود نصب کنید . و تقریبا مثل وردپرس استفاده آسان و نصب آسان دارد اما تنها بدی آن متن باز نبودن آن است .

و لازم یه ذکر است که این سیستم مدیریت محتوا هیچ پلتفرمی برای فروشگاه ندارد و خودش به شما اجازه ساختن یک فروشگاه آنلاین را میدهد .

Magnolia

این سیستم مدیریت محتوا برای کسانی است که دانش کمی برای بالا آوردن یک وبسایت دارند . (به این معنا که : بسیار آسان و راحت است). این سیستم مدیریت محتوا واقعا قدرتمند و همه چیز تمام است . این سیستم (Java-Base) است.

Weebly

یک سیستم مدیریت محتوا کمی شبیه به وردپرس است و بسیار آسان است به طوری که شما فقط نیاز دارید دراگ و دراپ کنید . این سیستم مدیریت محتوا رایگان و متن باز نیست ولی خیلی ارزان است (5 دلار در ماه) و با خرید آن شما بسیاری از نرم افزار ها و پلاگین ها و افزونه ها آن را رایگان دریافت میکنید .

علی

سلام من علی هستم یکی از نویسنده های کدفرند و به وب و دنیای اینترنت شدیدا علاقه دارم .

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است