تمرین خلاقیت قسمت ده‌:موتور ذهن خلاق چیست؟

در ادامه مطالب مربوط به تمرین خلاقیت،امروز می خواهیم با موتور ذهن خلاق آشنا شویم.برای رسیدن به خلاقیت در یک زمینه به چه چیزهایی نیاز است ؟ موتور و محرکی که باعث می شود بتوان در مسیر خلاقیت حرکت کرد و در این مسیر استمرار داشت چه چیزیست؟و چگونه می توان آنرا همیشه بروز نگه داشت ؟

ذهن خلاق

برای اینکه بتوان خلاق بود باید بتوان از ابزار و چیزهایی که باعث آن می شوند آگاهی داشت . وقتی که اطلاعات و اسباب خلاقیت در فردی همراه باشد ، باعث بروز ایده های خلاقانه در او می گردد البته این بدان معنی نیست که اگر لوازم خلاقیت وجود نداشته باشد نمی توان خلاق بود بلکه تاکید بر این نکته هست که خلاقیت را می توان یاد گرفت و از آن در هر جا که شرایط موجود اجازه دهد استفاده کرد.

چیزی که موتور ذهن خلاق به حساب می آید انگیزه است. داشتن انگیزه می تواند باعث شود که فرد در هر شرایطی بدنبال بهتر شدن و ارایه ی بهترین ها باشد و همین قدرت باعث می شود که محرک خلاقیت او نیز همیشه فعال باشد و او را به سمت ایده های متفاوت و ذهن خلاق سوق دهد.

انگیزه های ذهن خلاق

دو نوع انگیزه وجود دارد که انها را به بیرونی و درونی تقسیم میکنند . در نوع انگیزه ی درونی فرد از علاقه و اشتیاق خود بدون نظر به بیرون یعنی بدون توجه به جایزه یا پاداش و چیزهای دیگر استفاده می کند و این انگیزه باعث ایجاد قدرتی تمام نشدنی در پیشروی به سمت هدف مورد نظر او می گردد.

اما در انگیزه ی بیرونی فرد با توجه به محرکهای بیرونی که می تواند پاداش و یا تشویق و چیزهای دیگر باشد اقدام به عمل می کند و در این مسیر اگر محرک بیرونی از بین برود و لغو شود او نیز قدرت و انگیزه ی خود را برای ادامه کار از دست داده و شاید دیگر به آن ادامه ندهد . البته اجبار به انجام کار برای رسیدن به پاداش می تواند او را درمسیر عمل نگه دارد ولی مهم اینجاست که دیگر از او نباید انتظار کاری خلاقانه و ایده پردازی داشت.

آزمایشات و آزمونهای مختلفی که محققان انجام داده اند این نکته را مشخص میکند که داشتن انگیزه ی درونی نقش بسیار مهم و کارسازی در داشتن ایده های خلاقانه و انجام کارهای نو دارد.

کدفرند

کدفرند محلی برای کسانی است که علاقه به برنامه‌ نویسی راه اندازی کسب و کار اینترنتی شخصی دارند،ما در این جا دور هم جمع شده ایم تا از جدیدترین مباحث برنامه نویسی و تازه های فناوری اطلاعات بنویسیم.

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است