بهینه سازی و کاهش حجم دیتابیس وردپرس

یکی از مسائلی که ممکن است تا امروز در سایت وردپرسی خود با آن مواجه شده باشید، بالا رفتن بیش از حد  و گاهی غیر قابل کنترل اندازه ی دیتابیس سایت وردپرس است. دلیل اتفاق افتادن این مسئله در واقع اصلا پیچیده نیست و با کمی مدیریت صحیح به سادگی میتوان از اتفاق افتادن آن جلوگیری کرد. در میان انواع مواردی که میتواند حجم دیتابیس شما را بالا ببرد (مانند رونوشت ها، محتوای نگهداری شده در زباله دان، دیدگاه های اسپم، دسته های خالی و …) در این آموزش با Transient آشنا و از ان برای کاهش حجم دیتابیس استفاده می کنیم.

دیتابیس

Transient چیست و چه کاربردی دارد

Transient ها در واقع یک روش استاندارد جهت کش کردن اطلاعات در دیتابیس(DataBase) هستند. هر یک از ترنزینت ها برای بازه ی زمانی مشخصی معتبر اند و پس از به پایان رسیدن زمان انقضا، دیگر قابل استفاده نخواهند بود. حتما میگویید وقتی ترنزینت ها دارای تاریخ انقضا هستند پس دیگر مشکل چیست؟ مشکل اینجاست که یک ترنزینت پس از فرا رسیدن زمان انقضا، تنها در صورتی از دیتابیس حذف میشود که مجددا آن را صدا کنید … اینجاست که پس از مدتی شاهد افزایش حجم DataBase خود خواهید بود و طبعا یک دیتابیس حجیم برابر با یک دیتابیس کند هم خواهد بود. در اینجا جدولی که تحت تاثیر Transient ها قرار میگیرد جدول options یا تنظیمات وردپرس است که پس از مدتی تعداد ردیف های آن احتمالا شما را شگفت زده خواهد کرد!

با توجه به این توضیحات، منطق حکم میکند که هر چند وقت یک بار این اطلاعات مثلا موقتی را از DataBase خود حذف کنید در ادامه نحوه ی پاک کردن ترنزینت ها با کمک افزونه ی ساده و درست و حسابی میرویم و با استفاده از آنها به صورت دستی اقدام به پاکسازی DataBase می کنیم.

بهینه سازی دیتابیس از طریق افزونه ها

میتوانید به سادگی افزونه Transient Cleaner را بر روی سایت خود نصب کرده و از امکانات آن بهره مند شوید. این افزونه ی کوچک، تنها کاری که انجام میدهد، پاک کردن ترنزینت هاست. اما اگر به دنبال افزونه ی کامل تری میگردید که بتواند دیتابیس سایت شما را به طور کامل بهینه سازی کرده و از بالا رفتن بی رویه ی حجم آن جلوگیری کند، در اینجا به شما افزونه WP CleanFix را پیشنهاد میدهیم.

استفاده از این افزونه بسیار آسان است اما در هنگام استفاده، حتما یک نکته ی مهم را به خاطر داشته باشید، نکته ی مهم این است که حواستان باشد که به افزونه میگویید چه چیزهایی را پاک کند. مثلا افزونه ممکن است در سایت شما دسته های خالی پیدا کند و به شما پیشنهاد کند که آنها را حذف کنید، بنابراین حواستان جمع باشد که یک وقت اطلاعات سایتتان را از دست ندهید و تنها مواردی که از بهینه بودن دیتابیس جلوگیری میکند را حذف نمایید. (مانند revision ها، دیدگاه های اسپم، ترنزینت ها و …).

به همین سادگی امیدوارم از این آموزش استفاده کرده باشید.

کدفرند

کدفرند محلی برای کسانی است که علاقه به برنامه‌ نویسی راه اندازی کسب و کار اینترنتی شخصی دارند،ما در این جا دور هم جمع شده ایم تا از جدیدترین مباحث برنامه نویسی و تازه های فناوری اطلاعات بنویسیم.

همه مطالب این نویسنده

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است